fbpx

Reaktif Güç Kontrol Röleleri ÜRÜNLERİ

REAKTİF GÜÇ KONTROL RÖLESİ NEDİR?

Reaktif güç kontrol rölesi, güç katsayısını ayarlanan değere getirmeye yarayan cihazdır. Sistemin endüktif reaktif ve kapasitif reaktif güçlerini kontrol eder ve gerekli durumlarda ayarlama sağlar. Böylelikle çekilen elektrik enerjisinden en yüksek verimi sağlamaya çalışır, enerji kullanım maliyetini düşürür.

Optimal ayarı sağlayabilmek için kondansatörleri devre dışı bırakır veya devreye alır. Güç katsayısı düştüğünde ve şebekeden endüktif reaktif yük çekiliyorsa yeteri kadar kondansatörü devreye alır. Kapasitif reaktif gücün çekildiği durumda ise şönt reaktör çekerek ayarlama yapar. Düzenli olarak da ölçüm almaya devam eder.

Reaktif Güç Nedir?

Devreden geçen enerjinin akımı ve gerilimi arasındaki fark nedeniyle oluşan elektriksel güç çeşididir. Reaktif güç, motorların iş üretimine katkı sağlamaz. Fakat çalışabilmeleri için gereklidir. Çünkü bobinler çalışmak için manyetik alana ihtiyaç duyar. Bu alanı da şebekeden çektikleri reaktif güç yardımıyla yaratırlar.

Şebekeden çekilen reaktif güç devre içinde tüketilmez. Depolanır ve geri yollanır. Bu nedenle iki uç arasında sürekli bir alışveriş yaşanır. Bu durum da enerji iletim hatlarında yüklenmeye yol açar. Bu trafik yönetilmez ve yüksek boyuta ulaşırsa reaktif ceza ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Reaktif Güç Kontrol Rölesi Seçimi

Reaktif güç kontrol rölesi seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli bazı noktalar ise kademe sayısı, besleme gerilimi aralığı, çalışacağı yerin koşulları ve üzerinde bulunan menülerle göstergelerdir. Tense marka reaktif güç kontrol röleleri arasında trifaze ve monofaze tipler ile SVC uyumlu, klasik ve tristör tetiklemeli modeller bulunuyor.

Seçiminizi yapmadan önce mutlaka ürünlerimizi ve üstün özellikli ürünlerimizden ihtiyacınıza en uygun olanı bulmaya yardımcı olacak dökümanlarımızı detaylıca inceleyin.

Ürün KoduSVCKademe SayısıMonofazeTrifazeOrta GerilimHaberleşmeTristör Tetiklemeli
RGT-MT18 SVC18
RGT-12SVC12
ROG-MT18 SVC18
ROG-MT1818
RGT-MT18T18
RGT-088
RGT-1212
RGT-12M12
RGT-12H12
RGT-18H18
RGT-24H24
RGT-18TH18
RGM-07E7
RGM-12E12