Nesnelerin İnterneti (IOT) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nesnelerin interneti (IoT), internet üzerinden iletişim kuran birbirine bağlı fiziksel cihazlardan oluşan bir sistemdir. Giyilebilir cihazlardan endüstriyel sensörlere kadar, IoT cihazları birçok farklı veri türü üretir.

Nesnelerin interneti, internete bağlı cihazlardan oluşan bir sistemdir. Bu cihazlar, sensörler tarafından toplanan veriler üzerinde hareket etmek için makine öğrenimini kullanan mini bilgisayar işlemcileridir. IoT cihazları, akıllı depo araçlarından fitness takipçilerine ve soğuk hava deposu sıcaklık monitörlerine kadar çeşitlilik gösterebilir.

Eksiksiz bir IoT sistemi 4 parçayı birleştirir:

  • Sensörler/cihazlar
  • Veri Toplama ve Bağlantı
  • Veri İşleme ve/veya Makine Öğrenimi
  • Kullanıcı Arayüzü

Nesnelerin İnterneti Neden Önemlidir?

Nesnelerin İnterneti, birbirine bağlı cihazlardan oluşan devasa bir ağdır ve bu ağ her geçen dakika büyümektedir. Bugün, dağıtılmış 50 milyardan fazla IoT cihazı var. Bu devasa cihaz ağı diğer bağlı cihazlar veya sistemlerle birlikte veri üretir ve iletişim kurar. Verilerin iletişimi, nesnelerin interneti teknolojisindeki değerin anahtarıdır ve tüketicilerin veya işletmelerin ham bilgilere erişmesine, verilerle ilgili fikir kazanmasına ve verilerin anlattığı hikayeye dayanarak akıllı bir karar vermesine olanak tanır. 

Nesnelerin interneti teknolojisinin faydaları çok çeşitlidir ve giderek daha fazla şirket iş için potansiyel uygulamaları gerçekleştirmeye başlamıştır. Akıllı TV’ler, araçlar, giyilebilir egzersiz monitörleri ve hatta buzdolapları gibi IoT cihazlarının çoğu şu anda tüketici tabanlı olsa da,  işletmeler de güvenlik kameraları, akıllı bina altyapısı, bağlı elektrik sayaçları, endüstriyel kontrol sistemleri, GPS aracılığıyla avantajlardan yararlanıyor. İşlemciler her zamankinden daha uygun fiyatlı. Ayrıca kablosuz ağların bolluğu nedeniyle, artık neredeyse her şeyi bağlamak, onu “akıllı” hale getirmek ve veri üreten sensörlerle dijital ve fiziksel dünyalar arasında yeni bir kesişim yaratmak mümkün.

Nesnelerin İnterneti ve Endüstriyel Otomasyon

Şirketler, yaptıkları otomatikleştirilmiş her şeyin güvenilirliğini artırmanın bir yolu olarak nesnelerin internetini kullanıyor. Bu özellikle imalat sanayi için geçerlidir. Örneğin akıllı fabrika ele alınabilir. Birden fazla üretim alanındaki modern otomasyon, robotların bir şeyler inşa etmesine dayanır. Geleneksel bakım, üretimin denetim, onarım veya değiştirme amacıyla yavaşlatılması veya durdurulması anlamına gelir. IoT alanında üreticiler bir avantaj elde ediyor. Artık şirketler, fabrika zemininde montaj yapan makinelerden üretilen gerçek zamanlı duyusal verilere erişebiliyor.

Veri bilimcileri, verileri incelemek için bir algoritma tasarlayabilir ve bu makinelerden birinde olası bir arızanın ne zaman olası olduğunu tahmin etmeye yardımcı olabilir. Cihaz tarafından oluşturulan veriler üzerinde tahmine dayalı analitik, bakımın proaktif olmasını sağlayarak iş kesinti süresini en aza indirir. Monoton görevler otomatikleştirilir ve makineler tarafından yapılır, bu da çalışanların diğer önemli iş süreçlerine odaklanmasını sağlar. Endüstriyel otomasyon, şirketin üretim seviyelerini ve verimliliği artırması için yetenekler sağlamaya yardımcı olurken, bir nesnenin sağlığını anlamak ve tahmin etmek, verilere istikrarlı erişim gerektirir. 

Nesnelerin İnterneti ve Veri Toplama

Dünyadaki veri miktarı hiçbir zaman bugünkünden daha büyük olmamıştı. İleriye bakıldığında üretim hızı sürekli artıyor ve veri açısından daha da zengin bir geleceğe işaret ediyor. Ancak, erişme, toplama, analiz etme ve ayrıca verilerin kullanım şeklini iyileştirme yeteneğimiz yoksa, tüm bu verilerin ne faydası olacak? Nesnelerin interneti teknolojisinin temel önemi, cihazların benzeri görülmemiş hacimlerde veri üretmesidir. 

Bilgi zenginliği, bireylere ve işletmelere daha iyi, daha bilinçli kararlar alma potansiyeli sunar. Ancak nesnelerin interneti ile ilgili bir dezavantaj, cihazdan üretilen verilerin nasıl anlamlı bir şekilde analiz edilebileceği ve nasıl bir yere götürüleceğidir. 

Sonuç

Nesnelerin İnterneti (IoT), geleneksel yaşam biçimini yüksek teknolojili bir yaşam tarzına dönüştüren yeni bir paradigmadır. Akıllı şehirler, akıllı evler, kirlilik kontrolü, enerji tasarrufu, akıllı ulaşım, akıllı endüstriler, nesnelerin interneti sayesinde ortaya çıkan önemli dönüşümlerdir. Nesnelerin interneti aracılığıyla teknolojiyi geliştirmek için çok önemli araştırma çalışmaları ve incelemeler yapılmıştır. 

Nesnelerin interneti teknolojisinin tam potansiyeline ulaşmak için ele alınması gereken birçok zorluk ve sorun var. Örneğin kullanıcıların direkt olarak hizmetine sunulmuş olan IoT teknolojileri stabil biçimde çalışıyor olsa dahi fabrikaların ve işletmelerin nesnelerin interneti teknolojisini kullanmak adına fikir yürütmesi son derece karmaşıktır. Bu zorluklar ve konular, uygulamalar, zorluklar, etkinleştiren teknolojiler, sosyal ve çevresel etkiler, nesnelerin interneti açısından çeşitli yönlerle ele alınmalıdır. Böylelikle yaşadığımız yüzyılın en önemli teknolojilerinden birisi nesnelerin interneti olacaktır.

Paylaş