İşletmelerde Enerji Verimliliği İçin 4 Tavsiye

Enerji verimliliği son yılların en gözde konularının başında geliyor. Hepimiz enerji tasarrufu yapmanın önemli olduğunu biliyoruz, ancak nereden başlayacağımızı bilmek bazen gerçekten zor olabilir. Özellikle günlük ortalama olarak evlerden çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyan üretim alanlarında, işletmelerde ve fabrikalarda.

Her şeyi aynı anda yapmak imkansız olsa da enerji tüketiminizi hızlı ve önemli ölçüde azaltmak ve enerji verimliliği sağlamak adına atabileceğiniz birkaç basit adım var!

Temel Yük Tüketiminizi Kontrol Edin

Temel yük enerji tüketiminizin ne olduğunu kontrol etmek için ana elektrik panonuzdan, elektrik faturalarınızdan veya sayaçlardan enerji verilerini toplayın. Hesap ettiğiniz veriler beklenenden yüksekse, nedenini araştırın. Enerji israfına ve size maliyete neden olan ekipman arızalarınız olabilir.

En Yüksek Kullanım Aralığınızı Belirleyin

En yüksek ücretler, işletmenizin herhangi bir fatura döneminde en yüksek miktarda enerjiyi kullandığı 15 dakikalık bir aralıkta hesaplanır ve bu durum bazen bir işletmenin aylık elektrik faturasının %30’una eşit olabilir. Bu veriyi sadece faturanıza bakarak tespit etmek imkansızdır. Ancak otomatik sayaç okuma teknolojisini kullanarak, enerji kullanımının gerçek zamanlı görünürlüğü ve zirveleri kolayca belirleyebilirsiniz.

Planlı Bakımları Atlamayın

Üretim esnasında planlı bakımı önemsememek, bakım zamanlarınızı atlamanıza ve dolayısıyla kullanılan tüm ekipmanlar için arızalara merhaba demenize neden olur. Bu hem enerji verimliliği düşüşü hem de daha fazla maliyete neden olur.

Çalışan tüm makine ve cihazların planlı bakımlarını atlamamaya, tesisinizin ana elektrik dağıtımı yapan panoların periyodik kontrollerine dikkat etmeye ve arızalanan ekipmanların değişimine kadar birçok alanı planlı olarak kontrol etmeniz, enerji verimliliği için harcadığınız çabaya destek olur.

Enerji Verimliliği Sağlayan Ekipmanlar Kullanın

Sanayi ve üretim sektörü için elzem ve yasal olan elektrik ekipmanlarının yanlış kullanımı kimi zaman enerji israfına ve fazla tüketime sebep olabilir. Doğru malzeme kullanımı hem yasalara karşı uyumlu olmaya hem de enerji tasarrufu yapmanıza olanak sağlar.

Püf Noktası: Tense, günümüzün en yenilikçi ve enerji verimliliği yüksek pano ekipmanlarını sanayi sektörünün kullanımına sunar. Eğer siz de enerji verimliliği konularında işletmenizde problemler yaşıyorsanız, detaylı bilgi için hemen bize ulaşın!

Paylaş