fbpx

KORUMA RÖLELERİ

Koruma röleleri elektrik sistemlerinde oldukça önemli role sahiptir. Genel halde tanımlamak gerekirse koruma görevi üstlenen devre öğeleridir. Rollerini ve elektrik sistemleri için önemini anlatmadan önce koruma rölesi nedir sorusunu cevaplayalım.

Koruma Rölesi Nedir?

Koruma röleleri elektrik devresinde meydana gelecek olumsuz durumlarda devre içindeki cihazları korur. Cihazların çalışmalarına ayarlandıkları aralıklarda izin verir. Bu aralıkların dışına çıkma durumlarında otomatik durdurma sağlar. Aralığa geri dönüldüğünde ise cihazları devreye geri alır.

Koruma rölelerinin çeşitli tipleri olsa da genel çalışma prensipleri benzer ve kullanım amaçları aynıdır. Az önce söylediğimiz gibi cihazları, motorları korumak ve böylelikle sistemlerin çalışma verimini artırmak. Artan verimle birlikte maliyetlerin de düşmesini sağlamak.

Koruma Röle Çeşitleri

Koruma röleleri fonksiyonlarına ve koruma sağladıkları cihazlara göre sınıflandırılabilirler. En çok kullanılan başlıca koruma rölesi çeşitlerini aşağıda sıraladık. Başlıkların üzerlerine tıklayarak detaylı bilgileri bulacağınız ürün sayfalarımıza ulaşabilirsiniz.

Fonksiyonlarına göre koruma röleleri

Korudukları cihaza göre koruma röleleri

  • Alternatör koruma röleleri
  • Trafo koruma röleleri
  • Şebeke koruma röleleri

Koruma Rölelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koruma rölesi seçerken ve satın alırken kullanım amacınız, kullanılacağı yerin koşulları, çalışma aralıkları, gösterge ekranları, uyarı ışıkları, malzeme kalitesi ve fiyat değişken unsurlar olarak gözer çarpar. Bunlar elbette düşünülmesi gereken konular.

Fakat bu unsurları değerlendirmeye geçmeden önce kullanacağınız koruma rölesinin şu olmazsa olmaz koşulları sağladığından emin olmanız gerekir.

  • Hatayı algılama hızı yüksek olmalıdır
  • Hatayı algıladıktan sonra en hızlı şekilde karar verebilmelidir
  • Kontrolüyle görevli olduğu hatalar dışında devreye asla girmemelidir
  • Aynı veya benzer hatalarda aynı tepkileri verebilmelidir.
  • Açma/kapama sağlarken ark oluşturmamalıdır.