fbpx

Akım Trafoları ÜRÜNLERİ

TENSE AKIM TRAFOLARI

Akım trafoları primer devre akımını sekonder devre elemanlarına aktaran transformatörlerdir. Böylelikle bağlandıkları sayaç, röle, ölçüm aletleri ve benzeri elemanları yüksek gerilimden korur. Bu korumayı akım değerini devredeki elemanların ölçebilecekleri seviyelere düşürerek sağlar. Bunun için önce devreden geçen akımı ölçer.

Akım trafosunun bir sistemde kullanılma nedeni; yüksek akımın ölçüm cihazlarıyla ölçülmesinin yüksek maliyet getirmesidir. Ayrıca bu yöntemin bazı tehlikeleri ve zorlukları da vardır.

Akım Trafosu seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bu elemanın seçimi yapılırken kullanılacağı yere ve çalışma değerlerine dikkat etmek çoğu zaman yeterlidir. Çoğu akım trafosu şekil ve çalışma prensibi olarak aynıdır. Modelleri birbirinden ayıran teknik detaylar ise primer ve sekonder akıma dayanıklılıkları, çıkış güçleri, doğruluk sınıfları, bara ölçüleri veya delik çaplarıdır.

Akım trafolarının dönüştürebildikleri akım seviyesine başlıca iki tipi vardır. Ayrıca şekline göre de mini modelleri bulunur.

OG (Orta Gerilim) Akım Trafosu

Orta gerilim akım trafoları, orta seviyedeki gerilimlerde çalışabilen türdür. Tense gamındaki ürünler 40A değere kadar primer akıma dayanabilir ve 1A sekonder akım yaratabilirler.

Alçak Gerilim Akım Trafosu

Alçak gerilim akım trafoları ise, düşük seviyedeki gerilimin olduğu yerlerde kullanılır. Tense modelleri primer akımda 4000A değere kadar düşebilir ve 5A seviyesine kadar sekonder akım yaratabilirler.

Mini Akım Trafosu

Mini akım trafosu ismini boyutundan alır. Alçak gerilim sınıfındaki modellerde bulunur. Alan sıkıntısı yaşanabilen elektrik panolarında yer tasarrufu sağlar. Çalışma sisteminde herhangi bir farklılık bulunmaz.