fbpx

Frekansmetre ÜRÜNLERİ

FREKANSMETRE NEDİR?

Frekansmetre alternatif akım devrelerine bağlanan, bu devreden geçen elektriğin frekansını ölçen cihazdır. Ölçüm yapılacak devreye paralel bağlanır. Giren akımın frekans değerlerini takip ederek cihazların uygun frekans aralıklarında çalışmasının kontrolünü kolaylaştırarak sistemleri korumaya yardımcı olur.

Frekans Nedir?

Frekans en basit tanımıyla saniyedeki devir sayısıdır. Teknik terimlerle anlatırsak; bir saniyedeki periyot sayısıdır. Alternatif akımda frekans alternatörde yer alan iletkenin devir sayısıdır.

Peki frekans birimi nedir? Ölçümü kısaca “Hz” olarak gösterilen Hertz biriminde yapılır. Şehir şebekelerinde kullanılan alternatif akımın seviyesi 50Hz’dir.

Bu cihazların üç çeşidi bulunur; dilli, analog ve dijital frekansmetreler.

DİJİTAL FREKANSMETRE NEDİR?

Dijital frekansmetreler, frekansı dijital olarak ölçen ve ölçtüğü değeri dijital bir ekran vasıtasıyla gösteren modellerdir. Analog modellere göre daha hassas ölçüm yaparlar fakat en önemli fark yaptığı ölçümü çok daha net değerde göstermesidir.

Analog frekansmetrelere göre daha pahalı olsalar da kullanım kolaylığı ve dayanıklılıkları tercih edilirliklerini artırır.

Ürün KoduÖlçüm Aralığı
DJ-F961Hz – 400Hz
DJ-F721Hz – 400Hz
DJ-F481Hz – 400Hz
DJ-F361Hz – 400Hz
DF-DIN1Hz – 400Hz