Enerji Analizörü (Şebeke Analizörü) Nedir? Enerji Analizörü Nerelerde Kullanılır?

Enerji analizörü ileri teknoloji ürünü bir kontrol aletidir. Bu cihazı sisteminize yerleştirmek akım ve güç gibi değerlerin ölçülmesini sağlar. Üstelik bunlara ek olarak enerji analizörü güç ve güç faktörü, frekans, harmonik ve gerilim ölçümü de yapar. Enerji analizörleri bu değerleri ölçerek kayıt tutan cihazlara verilen genel bir addır. 

Enerji analizörü aynı zamanda karşınıza şebeke ölçer veya şebeke analizörü adıyla da çıkabilir. Diğer isimleri arasında enerji ölçer veya enerji analizörü de yer alır. Bütün bu deyişlerden tahmin edebileceğiniz gibi bir tüketici veya abone tarafından kullanılan elektrik enerjisini ölçen ve miktarı gösteren bir cihazdır.

Abonelerin ya da tüketicilerin elektrik enerjisi tüketimini ve kullanım miktarını kontrol etmek için tercih edilebilirler. Elektrik analizörü elektrik tüketiminizi belirli bir miktarda azaltmak istediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz bir çözüm olarak karşınıza çıkar. Tüketici dostu bir ürün olduğu için büyük ve küçük ölçekli kullanımlarda fark yaratmak için tercih edilebilir. Ekonomi, tasarruf ve çevre koruma açısından tüketimi kontrol altına almak ya da raporlamakta yardımcı olur. 

Enerji Analizörü

Süreklilik, Tüketim ve Enerji Yönetimi

Şebeke analizörü ya da güç analizörü olarak da bulabileceğiniz bu cihazlar enerjinin kalitesi için de bir gereklilik halini alıyor. Bugün diğer her şeyde olduğu gibi enerjide de üretim, tüketim ve miktar kadar kalite de öne çıkıyor. Bu tür donanım ve teçhizatlar, kullandığınız enerjinin, kaliteli bir biçimde dengelenmesi için gereklidir.

Elektrik enerjisi için kalite, denge ve kesintisiz iletim büyük önem taşıyor. Kesinti yaşanmadan elektrik dağıtımı sağlanabilmesi enerji sektöründe ve tüketiciler açısından oldukça önemli. Bunun için geliştirilen çeşitli cihazlar bulunmakta ve en önemlilerinden biri de güç analizörü veya şebeke analizörü olarak karşımıza çıkıyor. En genel yaklaşımla enerji akışının sürekliliğinin sağlanabilmesi ve izlenerek yani kayıt altına alınarak kontrol edilmesi bu teknolojiyle mümkün oluyor. 

Enerji Analizörüne Ne Zaman İhtiyaç Olur?

Ne zaman enerji analizörü kullanacağınız kişisel tercih ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenebilir. Ancak günümüzde enerji sarfiyatının çevre faktörü açısından azaltılması gerekmektedir. Diğer yandan da dünyayı geleceğe yaşanabilir bir yer olarak bırakmanın yanında bütçe planlamasına katkıda bulunmak için enerji sarfiyatı kontrolü gerekli bir hal aldı. İşte maliyet hesapları ve bütçe planlaması gibi alanlarla enerji sarfiyatının kesişim noktasında şebeke analizörü yer alıyor. Yani ekonomik ve ekolojik açıdan enerji analizörlerinin faydalı ve gerekli olduğunu söyleyebiliriz. 

Tek tek makinelerin veya makinelerin bağlı olduğu büyük sistemlerin enerji tüketimini en aza indirerek bir yandan da en yüksek maksimum verimliliğe ulaşmak analizörün amacıdır. Yüksek verimlilik sağlayarak çalışan makineler bütün üretim tesislerinin amaçları arasında bulunur. Farklı iş kollarındaki yöneticilerin gözünde her zaman öncelikli olan, az tüketimle gelen yüksek verimdir ve bu amaca enerji analizörü ile kolaylıkla ulaşılabilir. 

Günümüzde giderek önem kazanan verimliliği artırırken tüketimi azaltma konusu, yani enerjinin verimli kullanılması çeşitli mühendislik sahalarının odağında bulunuyor. Gelişimler için çalışılan alanların başında gelen bu konuda enerjiyi izleyebilmek kilit noktayı oluşturuyor. 

Enerjinin Analizörle İzlenebilmesi Nedir? Ne Anlama Gelir? 

Enerjide olası hareketlilikleri izlemek ve bunun analizini gerçekleştirmek cihazınızın bir özelliğidir. Elektrik enerjisinde kalite artırılması için bu sebeple yardımcı bir cihaz sayılır. Örneğin bir ev veya iş yerinin, bir fabrika ya da üretim tesisinin enerji harcama raporu oluşturulması için enerji analizörü gerekir. 

Elektrik enerjisi hakkında çok sayıda değerin ölçülüp hafızada saklanması analizörler tarafından gerçekleştirilir. Günümüzde çok sayıda farklı ölçüm aynı cihazla yapılmakta ve kimi cihazlarda haberleşme özelliği de bulunmakta. Ampermetre, voltmetre, cosfi-metre aletleri artık topluca ölçüm yapan ve tüm değerleri dijital olarak raporlayan cihazlara dönüştüler.Enerji Analizörü

Tek cihazla görüntülenebilen farklı değerler teknolojinin gelişmesiyle beraber uzaktan izlenebiliyor. Haberleşme özelliği taşıyan bir enerji analizörünün seçilmesi enerji takip imkânlarında elverişli bir gelişme olmuştur. Bu aletler röle çıkışları, küçülen boyutları ve sinyallerinin uzak mesafeye iletilebilmesi sayesinde, kullanım kolaylığı sağlıyor.

Elektrik panosu kapağına taşınan modeller bulunuyor ve enerji takip uygulamaları ile uyumlu olarak kolayca kullanılıyorlar. Verimlilik artırmak üzere tasarlanan bu cihaz teknolojik bir hal aldığından artık son derece kullanışlı bir tasarıma sahip. 

Enerji Metrenin Farkı Nedir? 

Yeni nesil dijital şebeke analizöründen bahsederken benzer basit bir tasarım karşınıza çıkabilir. Tekli prizli modelleri eski wattmetre cihazı bu teknolojik versiyonun eski halidir. Enerji ölçer veya wattmetre denilen, prizli olarak üretilmiş basit tasarımda örneğin tek bir beyaz eşyanın kimi tüketim değerlerini izlemek mümkündür.

Hala basit görevler için bunları aradığınızda kolayca çevrimiçi alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Ancak yeni nesil ve ticari amaçlı, büyük ölçekli analizörler bu tasarımı çoktan aşmış durumda. 

Öyle ki ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmanız gereken enerji analizörünü seçmek de artık karmaşıklaştı. Hangi özellikleri seçeceğinizi belirlemek için işinize uygun sorularla yola çıkabilirsiniz.

Mesela cihazın uzaktan iletişim özelliğine ihtiyacınız var mı? Cihazla hangi değerleri ölçmek istiyorsunuz? Tek bir fazdan mı yoksa üç fazdan mı ölçüm almaya ihtiyacınız var? Harmonik görüntüleme özelliği sizin için gerekli mi veya hangi seviyeye kadar ölçüm yapmanız gerekiyor? Bunlar gibi özelliklerle size uygun donanımı bulmak, eğer gerekiyorsa ihtiyaç duyduğunuz uluslararası standartları cihazla sağlamak gerekenler arasında yer alıyor. 

Enerji Analizörünün Önemi ve İşlevi Nedir? 

Enerji analizörü soğutma sistemlerinden aydınlatma ünitelerine kadar pek çok yerde, ev ve iş yerindeki kompresör ve motor sistemlerinde kullanılabilir. Güç değerleri ve faktörü, ortalama ve maksimum güç, saat başı düşen harcama veya frekans ölçümü yapan cihazlar sanayi kuruluşlarında gereken parametreler için kullanılır. 

Belleğe kayıt veya sisteme iletilme özelliği de yine tesisler için önem taşır. Sanayi tesislerinde ve elektrik hatlarında ileri teknoloji analizör kullanımı pek çok sorunun önlenmesinde ve arızalara anında müdahalede büyük önem taşıyor. Sistemlere fazla yüklenmeleri ya da gizli tüketim sıkıntılarını saptamada; verimlilik, tasarruf ve kaliteyi artırmada; sistemde çalışan her bir ünitenin veya gizli tüketimlerin takibinde işlev kazanıyor.

*Yukarıda sıraladığımız özelliklerin tamamını Enerji Analizörü kategorisinde bulabilirsiniz.

Paylaş