fbpx

Kondansatörler ÜRÜNLERİ

GÜÇ KONDANSATÖRÜ NEDİR?

Güç kondansatörü alçak gerilim sistemlerinde kullanılan bir devre elemanıdır. Güç faktörünün düzeltilmesini sağlar. İki iletken plaka ve aralarında yer alan yalıtkan bir malzemeden meydana gelir. Genellikle reaktif güç kontrolü, veri koruma, frekans üretme, AC/DC dönüşümü ve filtreleme amaçlarıyla kullanılır. Doğru akımı iletmez, alternatif akımı iletirler.

Kondansatörlerin çalışma prensibi basittir. Gerilim geldiğinde elektrik yükünü tutar ve depolar. Depolama fonksiyonuyla pillere benzeselerde farkları vardır. En önemli fark elektriği depolama şekilleri ve şarj/deşarj hızlarıdır.  Kondansatör gerektiği durumlarda elektrik alanı şeklinde depoladıkları enerjinin kullanılmasını sağlar.

Kompanzasyon kondansatörlerinin başlıca iki çeşidi bulunur;

Monofaze Kondansatör:

Monofaze ve trifaze kondansatörler arasındaki temel fark dayanabildikleri güç değerleridir. Elbette iç yapılarında da farklar vardır. Bir monofaze kondansatörün içinde bir adet bobin bulunur. Çalışması esnasında frekans dalgalanması oluşur.

Düşük enerji gerektiren sistemlerde kullanılırlar. Evler veya küçük işyerleri gibi.

Trifaze Kondansatör:

Trifaze kondansatör daha yüksek güç gerektiğinde kullanılan, daha dayanıklı modellerdir. İçerisinde 3 adet bobin çalışır. Akım ve frekans daha düzgündür. Fabrikalar gibi yerlerde kullanılır. Bakımları daha kolaydır.

Kompanzasyon Kondansatörleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kapasitör olarak da adlandırılan kondansatörlerin seçiminde dikkat edilecek başlıca faktörler; gücü, kapasitesi, gerilim değerleri, akım değeri ve kullanılan yalıtkanlardır.

Ayrıca ekonomik kullanım için kullanım ömrünü de mutlaka kontrol etmelisiniz. Kullanılacağı alanın fiziki özelliklerine göre boyutları ve çalışma sıcaklık aralığı da önem arzeder

Bunların yanında Tense’nin çeşitli güç kondansatörü modellerinin güvenlik, soğutma ve yalıtkanlık özelliklerine de dikkat etmenizi tavsiye ederiz.