fbpx

Multimetre ÜRÜNLERİ

MULTİMETRE NEDİR ?

Multimetreler adından anlaşılacağı üzere birkaç farklı ölçümü yapmaya yarayan cihazlardır. Bağlandığı sistemdeki gerilim, akım, frekans, görünür güç gibi ölçümleri yapabilir. Aynı zamanda bunlara ait minimum, maksimum, ortalama ve demant değerlerini ölçebilir.

Yalnızca ölçüm için kullanıldığından ekrana ilgili değerleri yansıtmak dışında fonksiyonu bulunmaz. Multimetre kullanımı bu nedenle oldukça kolaydır.

Özetle multimetreler, diğer ismiyle avometreler; voltmetre, ampermetre ve ohmmetrenin bileşimidir. Zaten ismi de bu üç ölçüm aletinin baş harflerinden oluşmuştur. Dijital ve analog modelleri bulunur.

Multimetre ne ölçer?

En gelişmiş modeller şu değerlerin hepsini tek başlarına ölçebilir; voltaj, akım, direnç, frekans, endüktans, kapasite, iletkenlik, desibel, görev döngüsü, sıcaklık.

DİJİTAL MULTİMETRE NEDİR ?

Dijital multimetreler sağladıkları ölçümleri dijital bir ekranda gösteren modellerdir. Çeşitli modlara sahip olabilirler. Analog modellere göre yüksek kalitede ölçüm sağladıkları için daha fazla tercih edilirler. Dijital ölçüm demek daha doğru ölçüm demektir.

Dijital multimetrelerin tercih edilmesinde en önemli bir diğer faktör de analog modellerin pano tipi olmamasıdır. Ayrıca dijital modeller uzaktan kontrol edilebilme imkanına da sahiptir.

Pano tipi multimetre seçerken nelere dikkat edilmeli?

Pano tipi multimetre seçerken herşeyden önce bakmanız gereken tabi ki ölçmek istediğiniz değer aralıklarına uygun olup olmadığı. Bağlayacağınız sisteme uygun olan cihazları seçeneklere ekledikten sonra ise göstergeleri kontrol etmeniz faydalı olur. Bu sırada, cihazla birlikte kullanılacak akım trafosunun değerinin sistemden çekilen maksimum akımın mutlaka üstünde olması gerektiğini unutmayın.

Rahatça okunabilen ve her değeri ayrı ayrı gösteren ekranlara sahip modelleri almanızı tavsiye ederiz. Göstergelerin ne kadar detaylı gösterim sağladığı da önemli. Tense Elektronik modelleri her faza ait değerleri ve faz sırası bilgisi gösterecek şekilde üretilmiştir.

Bunların ardından yan özelliklere göz atın. Uzaktan haberleşme sağlayıp sağlamadığı, menünün kullanımı, ortalama değer gösterimi  vb.

Ürün KoduHaberleşmeKutu İçeriğinde Akım TrafosuX5Ct-120Ct-300Ölçüm Aralığı
EM-0750mA-10.000A
EM-07E50mA-10.000A
EM-07D50mA-10.000A
EM-06100-mA-5A
EM-72100-mA-5A
EM-100D1A-100A
EM-250D2A-250A
EM-06DIN100-mA-5A
EM-100DIN1A-100A
EM-250DIN2A-250A